Na státní svátek Den české státnosti, který upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti, jsme se vypravili na exkurzi do poličského pivovaru. Jeli jsme vlakem z Borové a odpoledne zpět do Pusté Kamenice, takže jsme se také pěkně prošli.
Pivovarem nás provázel sládek pivovaru Ing. Jan Vasil. Výklad byl perfektní a podívali jsme se všude. Exkurze se provádí pouze ve skupinách, od min. 5 do max. 15 osob. V rámci exkurze poskytujeme pivovar také ochutnávku 12°piva. Cena exkurze je 200,- Kč za osobu. Exkurze v pivovaru je možná pouze od 18 let.
Měšťanský Pivovar v Poličce vznikl roku 1517 rozhodnutím Svatováclavského sněmu v Praze. Původní název zněl “Pivovar právovárečného měšťanstva v Poličce” a šlo o společnost 113 právovárečných domů. Na současném místě v Pivovarské ulici se pivo vaří od roku 1865.
V devadesátých letech opětovně získal pivovar v restituci pan Ing. Karel Witz, který se pustil do nákladné rekonstrukce, neboť pivovar byl v tragickém stavu. Pan Witz je potomkem poličských právovárečníků.
Pivo je vyráběno původní technologií podle receptů sládka Františka Bittnera s použitím studniční vody, žateckého poloraného červeňáku a nejkvalitnějšího sladu, s kvašením a zráním studenou cestou ve spilce a ležáckých sklepích, vyhloubených v opukovém masívu. Jejich konstantní vlhkost a teplota zaručují neměnný a individuální charakter tradičního poličského piva. Chuť poličského piva mimo jiné specifikuje celoměděná varna Novak & Jahn z roku 1930. Díky výrobním postupům může pivovar na etiketách uvádět ochrannou známku České pivo.
Pivovar vaří tři světlá, jedno tmavé a jedno speciální tmavé pivo. Ochutnat můžete 10° Hradební světlé výčepní pivo, 11° Otakar – světlý ležák, 12° Záviš a 10° Hradební – tmavé výčepní pivo. Speciálním pivem, vařeným pouze výjimečně je 13° Eliška – tmavé speciální pivo.
Více informací na stránkách pivovaru: www.pivovar-policka.cz